• Projekty edukacyjne

• Kompetencje i eksperymenty w Gminie Kozy 2018 - 2020

• Gmina Kozy realizuje projekt pn.: „Kompetencje i eksperymenty w Gminie Kozy” .

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020  dla osi priorytetowej: XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego

dla działania: 11.1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie

równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego
            i średniego

dla poddziałania: 11.1.4. Poprawa efektywności kształcenia ogólnego konkurs

Miejsce realizacji projektu:

1. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach
            2. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Staszica w Kozach
            3. Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Kozach

Celem projektu  „Kompetencje i eksperymenty w Gminie Kozy” jest wzrost kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy 281 uczniów i uczennic uczęszczających do placówek edukacyjnych w Gminie Kozy oraz podniesienie efektywności kształcenia w zakresie przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki, stworzenie w 2 szkołach objętych projektem warunków dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu, oraz doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli pracującymi w placówkach do których skierowany jest projekt w okresie 01.09.2018 do 30.06.2020r.

Efektem projektu będzie doposażenie pracowni do prowadzenie zajęć edukacyjnych oraz nabycie kompetencji kluczowych przez co najmniej 80% uczniów objętych projektem.

Zadanie zaplanowane do realizacji w ramach projektu:

1. Realizacja zajęć dla uczniów w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych (zajęcia wyrównawcze oraz rozwijające)
            2. Realizacja zajęć dla uczniów prowadzonych metodą eksperymentu
            3. Doposażanie pracowni w których prowadzone są zajęcia metodą eksperymentu
            4. Szkolenia dla nauczycieli prowadzących zajęcia metodą eksperymentu

Okres realizacji projektu: 01.09.2018r. – 30.06.2020r.

Wartość projektu  ogółem: 362 530,98 PLN

Dofinansowanie projektu z UE: 326 277,88 PLN

Regulamin_projektu.pdf

Wycieczka w ramach zajęć uinijnych z geografii - Elektrownia w Porąbce

Nauka w terenie :)

14 października br. w ramach projektu „Kompetencje i eksperymenty w Gminie Kozy” grupy z geografi i fizyki udały się do Centrum Nauki NAUKOTECHNIKA w Świnnej. Uczniowie brali udział w niezwykle ciekawych pokazach z próżnią. Obserwowali zjawiska w warunkach obniżonego ciśnienia atmosferycznego, rozwiązywali zagadki matematyczne, fizyczne i geograficzne, mogli samodzielnie korzystać z ciekawych przyrządów. Warsztaty inżynierskie zmusiły uczniów podczas wykonania zadania do twórczych i kreatywnych rozwiązań  – cel: w ograniczonym czasie zbudować jak najwyższą wieżę ze słomek, by po zakończeniu przeszła próbę wytrzymałości. W drodze powrotnej w warsztatach terenowych niedaleko zapory w Tresnej uczniowie poruszyli zagadnienie budowy tam, sztucznych zapór, zbiorników retencyjnych. Omówione zostały konsekwencji ich tworzenia, wpływ na środowisko, mikroklimat, florę i faunę obszarów przylegających do zbiorników. Ważnym aspektem dyskusji było również wykorzystania energii wodnej i innych źródeł alternatywnych w życiu codziennym człowieka.

Z ekologią za pan brat

17 października uczniowie klas szóstych i piątych realizujący zajęcia w ramach projektu unijnego „Kompetencje i eksperymenty w Gminie Kozy” uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez członków bielskiego Klubu Gaja. Celem zajęć było stworzenie domków dla owadów pożytecznych, ogdyż becna betonowa zabudowa ogranicza im możliwość schronienia, przezimowania, noclegu czy przeczekania deszczu.

Po krótkiej prelekcji wprowadzającej uczniów w tematykę ekologi, ochrony środowiska, recyklingu, zmian klimatycznych oraz prezentacji środowiska i zwyczajów życia m.in. ptaków, motyli, pszczół uczniowie z wielkim zapałem przystąpili do warsztatów. Podczas realizacji uczniowie wykorzystując do budowy domków deseczek, wyschniętej trzciny i trawy oraz szyszek i kawałków gałązek tworząc mieszkanie dla setek owadów poznawali zwyczaje „mieszkaniowe” naszych małych towarzyszy.

Domki zostaną umieszczone w ogrodzie szkolnym i niecierpliwie czekać będą na pierwszych lokatorów.

Opiekunowie zajęć mgr Alicja Sablik i mgr Anna Kózka- Filarska.