• Od powołania do dnia dzisiejszego

• Początki naszej Szkoły sięgają roku 1960. Wtedy to gromada Kozy została objęta planem budowy szkoły tysiąclecia. Wiosną 1960r. rozpoczęto pierwsze roboty, a 23 listopada 1962r. szkołę oddano do użytku. Fundatorem "tysiąclatki"
            w ramach Ogólnopolskiego Komitetu Budowy Szkół był Wojewódzki Związek Gminnych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Katowicach. W sąsiedztwie szkoły wybudowano piętrowy Dom Nauczyciela. Nową szkołę, noszącą imię Stanisława Staszica, bogato wyposażono w pomoce naukowe, pracownie, 11 izb lekcyjnych, salę gimnastyczną, aulę, świetlicę z zapleczem oraz mieszkanie dla kierownika i stróża. Kierownikiem Szkoły nr 2 został mgr Józef Woliński.

W 1973r. postanowiono połączyć ze sobą wszystkie placówki oświatowo - wychowacze w Kozach. Utworzono Zbiorczą Szkołę Gminną z siedzibą w Szkole nr 2. W budynku Szkoły nr 1 umieszczono klasy niższe I-IV, klasy starsze V-VIII uczyły się w budynku Szkoły nr 2. W latach 70tych i 80tych do Zbiorczej Szkoły Gminnej uczęszczało rokrocznie około 1000 uczniów z którymi pracowało 55 nauczycieli.

Pan Józef Woliński pełnił funkcję dyrektora szkoły do roku szkolnego 1982/83. Nastepnie jego obowiązki przejęła pani Emilia Dudziak, która pracowała jako dyrektor aż do zasłużonej emerytury w roku 1990. Konkurs na dyrektora szkoły wyłonił panią mgr Alicję Gałuszka.

Te lata obfitowały w spore zmiany i w Polsce i na lokalnym gruncie.
            W 1993r. decyzją kuratora Gminna Szkoła Podstawowa została podzielona na dwie placówki 8-klasowe, działajace oddzielnie. Dyrektorem Szkoły Podstwowej nr 2, w budynku przy ulicy Przeczniej został mgr Krzysztof Laszczak. Reforma szkolnictwa w ostatnich latach wymusiła rozbudowę szkoły, dobudowane zostało trzecie piętro i obecnie placówka jest siedzibą zarówno Szkoły Podstawowej nr 2 jak i Gimnazjum.
            Z dniem 1 stycznia 2004r. pan Krzysztof Laszczak przeszedł na zasłuzoną emeryturę, a dyrektorem naszej szkoły została pani mgr Alicja Nykiel, która pełniła obowiązki do 1 września 2014r.  Obecnie Szkołą zarządza p. mgr Joanna Matlak.

Historia szkoły przygotowana na podstawie:
            "Z dziejów Parafii Świętych Szymona i Judy w Kozach"(praca zbiorowa)
            Wydawnictwo Św. stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej, 1998