• Dla rodziców

          • Obraz szkoły

          • OBRAZ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2
            IM. STANISŁAWA STASZICA W KOZACH.

              

            Początki naszej Szkoły sięgają roku 1960. Wtedy to gromada Kozy została objęta planem budowy szkoły tysiąclecia. 23 listopada 1962r. szkołę oddano do użytku. W 1973r. postanowiono połączyć ze sobą wszystkie placówki oświatowo - wychowawcze w Kozach. Utworzono Zbiorczą Szkołę Gminną z siedzibą w Szkole nr 2. W budynku Szkoły nr 1 umieszczono klasy niższe I-IV, klasy starsze V-VIII uczyły się w budynku Szkoły nr 2.

            z czytelnią, aulę i sale świetlicowe z własną szatnią oraz stołówkę, na której serwowane są posiłki (śniadania i obiady) przygotowane przez pracowników kuchni zatrudnionych w Szkole Podstawowej nr 2 w Kozach.
            Do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Kozach obecnie uczęszcza 329 uczniów, w tym 36 dzieci do 2 oddziałów przedszkolnych, 154 uczniów do oddziałów I-III i 139 do oddziałów IV-VI. Uczniowie mają do dyspozycji 16 sali lekcyjnych i pracowni przedmiotowych: przyrodniczą oraz językową - z laptopami dla każdego ucznia, gabinet terapii pedagogicznej i logopedii, bibliotekę

            i rekreacyjną, osobno dla oddziałów IV-VI, z miejscem do przechowywania przyborów szkolnych oraz multimediami (laptop dla nauczyciela, rzutnik i ekran lub tablica interaktywna). Pomieszczenia, z których korzystają uczniowie oddziałów I-III, wyposażone zostały w tablice interaktywne. Pracownia komputerowa wyposażona jest w 20 komputerów z programami dostosowanymi do potrzeb uczniów poszczególnych poziomów nauczania. Biblioteka jest również centrum multimedialnym. W placówce funkcjonuje dziennik elektroniczny. Atutem szkoły jest dobra baza sportowa -sala gimnastyczna i aula. Uczniowie korzystają również z pływalni znajdującej się kompleksie Centrum Widowiskowo- Sportowym w Kozach. Uczniowiez klas IV-VI, w ramach zajęć z wychowania fizycznego oraz dzieci korzystające z opieki świetlicy, uczestniczą w obowiązkowych zajęciach pływackich.
            Sale lekcyjne są przestronne i jasne, wydzielone osobno dla oddziałów 0-III z częścią dydaktyczną

            Ze szczególną troską dbamy o adaptację dzieci do warunków szkolnych, zwłaszcza naszych najmłodszych uczniów z klas 0 i I (poprzez zapoznanie z nauczycielami i wychowawcami, zaznajomienie z budynkiem szkoły oraz jego otoczeniem i regułami bezpiecznego funkcjonowania) oraz klas IV, wkraczających w II etap nauki w szkole podstawowej. Kierując się realnymi umiejętnościami dzieci oraz potrzebami wychowawczymi i edukacyjnymi, które wynikają z wcześniej przeprowadzonej ewaluacji wewnętrznej (wśród uczniów i rodziców), dbamy o bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych i dodatkowych wspomagających proces uczenia się, rozwijających zainteresowania: koła przedmiotowe: matematyczne, polonistyczne, historyczne, przyrodnicze, koła zainteresowań – europejskie, plastyczne, dziennikarskie, chór, gry i zabawy, zajęcia sportowe SKS, zajęcia specjalistyczne: logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne, psychoterapeutyczne, wczesnego wspomagania, zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne, zajęcia indywidualne zgodne z zaleceniami Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Tak zindywidualizowane podejście do procesu dydaktycznego pozwoliło naszej uczennicy w roku szkolnym 2014/2015 zdobyć tytuł laureatki w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Matematyki. Rozbudzamy i rozwijamy zamiłowanie do czytelnictwa, poprzez organizowaną cyklicznie od 1 września 2014r. akcję: ,,Czytamy najmłodszym uczniom SP2” oraz konkursy czytelnicze, projekty i lekcje biblioteczne, wystawki nowości bibliotecznych, udział w akcjach, np. „Książka moich marzeń”, „Cała Polska czyta dzieciom”. Naszym najmłodszym uczniom czytali m.in. pan Jacek Falfus – poseł na Sejm RP, pan Krzysztof Fiałkowski – Wójt Gminy Kozy oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych.

            W czasie lekcji i zajęć dodatkowych stosujemy i wykorzystujemy technologie informacyjne i komunikacyjne w celu poszukiwania i utrwalania wiadomości, przygotowywania prezentacji multimedialnych, zdjęć, wysłuchiwania utworów muzycznych i literackich, projekcji filmów (tworzymy prezentacje multimedialne np. „ Jak szybko mijają chwile… szkolne życie w SP2”, organizujemy wystawy zdjęć, korzystamy z poczty elektronicznej w kontaktach: nauczyciel – nauczyciel, nauczyciel – uczeń – nauczyciel, redagujemy gazetkę szkolną – „Żak” ( dla uczniów oddziałów IV-VI) i ,,Żaczek” ( dla uczniów oddziałów I-III), stronę internetową szkoły, kronikę).
            W ramach obchodów ,,Dni Kóz” organizujemy ,,Gminne czytanie najmłodszym”, na które zapraszamy przedszkolaki z placówek przedszkolnych funkcjonujących na terenie naszej gminy (publicznych i niepublicznych) i uczniów oddziałów I-III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kozach.

            W ramach programów wychowawczego i profilaktycznego w szkole realizowane są programy edukacyjne skierowane do uczniów i rodziców: ,,W-F z klasą”, w którym w roku szkolnym 2014/2015 uczniowie SP 2 w Kozach zdobyli wyróżnienie za wymyśloną przez siebie grę sportową ,,Szybcy i celni” i reprezentowali szkołę na ogólnopolskiej Olimpiadzie Pomysłów z Klasą , ,,Szklanka mleka”, ,,Owoce i warzywa w szkole”, ,,Bezpieczna i przyjazna szkoła”, w ramach którego realizujemy program ,,Chronimy dzieci”, ,,Bezpieczna+”, rekomendowany przez ORE program ,,Szkoły dla rodziców”, ,,Spójrz inaczej”, ,,Bezpieczny Internet – Fundacja Dzieci Niczyje”. Przygotowujemy się również do realizacji programu profilaktycznego ,,Domowi detektywi”.

            Szkoła włącza się w wiele akcji charytatywnych i edukacyjnych: ,,Pola Nadziei”, ,,Góra grosza”, ,,I ty możesz zostać św. Mikołajem” (wspieranie bielsko-bialskich placówek opiekuńczo-wychowawczych),

            wspieramy schronisko dla zwierząt w Bielsku-Białej ,,Reksio” oraz Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt ,,Mysikrólik”, organizujemy zbiórkę kasztanów i żołędzi przeznaczonych na dokarmianie zimą dzikich zwierząt, gramy z WOŚP, zaadoptowaliśmy dziewczynkę z Afryki, organizujemy akcje: ,,Woda dla Sudanu”, ,,Jabłka dla rodzin uczniów potrzebujących wsparcia” (wspólnie z PCK), ,,Śniadanie daje moc”, zbiórki surowców wtórnych, z których fundusze przeznaczone zostaną na pomoc dla dziecka niepełnosprawnego realizującego obowiązek szkolny w naszej placówce.

            W szkole realizowane są wieloletnie i roczne projekty edukacyjne: ,,Dni angielskie w SP 2”, ,,Książka za książkę”-program wymiany między uczniami przeczytanych książek , ,,Lepsza szkoła” ( służący systematycznemu sprawdzaniu wiedzy i umiejętności uczniów szkoły podstawowej z zakresu języka polskiego oraz do monitorowania i analizy ich postępów w nauce podczas całego roku szkolnego, organizowany we współpracy z GWO), ,,Link do przyszłości” (program ma na celu zainteresowanie młodych osób nauką programowania i pokazaniem im, że jest to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło świetnej zabawy),Na zajęciach pozalekcyjnych dzieci odkrywały swoje talenty i możliwości w różnych dziedzinach.
            oparty na teorii  inteligencji wielorakich amerykańskiego psychologa Howarda Gardnera.uczniowskie doświadczenia drogą  do wiedzy, każde dziecko jest zdolne”- „Moja przyszłość zależy ode mnie” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „ Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”, „Pierwsze

            w Polsce w grupie wiekowej: uczniowie szkół podstawowych.
            w Igrzyskach Szachowych w powiecie, w roku szkolnym 2014/2015 mieliśmy 4 sztafetę 4x100
            Szkoła Podstawowa nr 2 w Kozach to również, śmiało można powiedzieć, kuźnia talentów sportowych: nasi uczniowie w tym roku szkolnym zajęli III miejsce, w zeszłym roku szkolnym II miejsce w Powiatowej Lidze Szachowej, w roku szkolnym 2015/2016 mamy medalistów III miejsca

            W Szkole Podstawowej nr 2 w Kozach zespoły nauczycielskie dokonują analizy wyników sprawdzianu zewnętrznego w klasie VI oraz przeprowadzane są badania wewnętrzne pozwalające określić potrzeby i możliwości uczniów, w tym testy ,,na wejściu” i ,,na wyjściu” dla wszystkich oddziałów z przedmiotów wiodących. Pod koniec I etapu edukacyjnego uczniowie z klas trzecich co roku biorą udział w „Ogólnopolskim Teście Kompetencji Trzecioklasisty”. W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie naszej szkoły uzyskali wyniki powyżej średniej województwa i kraju.

            Opracowywane na podstawie ww. analizy sprawdzianu w klasie VI i badań wnioski są wykorzystywane do podniesienia efektów kształcenia. Podejmowane działania przynoszą oczekiwane efekty: następuje podnoszenie kompetencji uczniowskich opisanych w podstawie programowej, wzrost wyników uzyskiwanych przez uczniów na sprawdzianie zewnętrznym w klasie VI, uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych.

            Rodzice chętnie uczestniczą w życiu szkoły, pozyskują środki finansowe na doposażenie placówki. Wyrazem współpracy, a jednocześnie tradycją szkoły jest m.in. organizowana od wielu lat Szkolna Majówka : ,,Majowe spotkania z Dwójką”, która angażuje całą społeczność szkolną Rodzice mają również wpływ na proponowane uczniom formy zajęć dodatkowych.  W szkole organizuje się wiele imprez integrujących: rajd szkolny, Święto pieczonego ziemniaka, zabawy andrzejkowe, karnawałowe, Mikołajki, szkolne uroczystości związane z ze Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy i inne. Zapraszamy rodziny naszych uczniów na występy dzieci podczas Pasowania pierwszoklasistów, Święta Babci i Dziadka, Jasełek, pożegnania szóstoklasistów. Rodzice chętnie zgłaszają różnego rodzaju inicjatywy mające poprawić bezpieczeństwo uczniów i usprawnić pracę szkoły: wprowadzono ,,Zasady bezpiecznej przerwy”, procedury udostępniania uczniowskich sprawdzianów, dostosowano tematykę szkoleń dla rodziców do zgłaszanych przez nich potrzeb ( np. spotkanie ze specjalistą na temat technik komunikacji), ujęto propozycje rodziców w Programach: Profilaktycznym i Wychowawczym, propozycje rodziców uwzględnione są w planach wycieczek i wyjazdów klasowych oraz terminarzu szkolnych imprez.

            i młodzieży. Organizujemy obchody Święta Niepodległości i 3 Maja, a liczna reprezentacja szkoły złożona z uczniów i rodziców bierze udział w gminnych obchodach tych świąt: w Koziańskim Biegu Niepodległości, Gminnym Konkursie Poezji Patriotycznej, ,,Biało-czerwono pod Platanem”. 
            W Szkole Podstawowej nr 2 w Kozach wielką uwagę zwraca się na wychowanie patriotyczne dzieci 

            Aby zachęcić uczniów do rozwijania i prezentowania swoich uzdolnień, organizujemy wiele konkursów: plastycznych, czytania ze zrozumieniem, recytatorskich, muzycznych, matematycznych, przyrodniczych, ze znajomości j. angielskiego i innych. Dbamy również o rozwój inicjatyw i samorządności wśród uczniów. Od roku 2014 zrealizowano w szkole wiele uczniowskich pomysłów: założono skrzynkę kontaktową z dyrekcją szkoły dla łatwiejszego i szybszego zgłaszania inicjatyw, wprowadzono muzyczne, tematyczne czwartki, kolorowe dni. Do potrzeb i zainteresowań uczniów dostosowana została propozycja zajęć dodatkowych, m.in.. zorganizowane zostały warsztaty taneczne zumby i modern jazzu. Z inicjatywy uczniów szkoła włączyła się w akcje charytatywne na rzecz bielsko-bialskich placówek opiekuńczo-wychowawczym i zwierząt. Realizując pomysły naszych uczniów, organizujemy dla nich szkolne dyskoteki, I Dzień Wiosny, czy wyjścia na imprezy sportowe, np. mecze siatkarzy BBTS Bielsko-Biała.

            Szkoła współpracuje z licznymi instytucjami działającymi w środowisku lokalnym: Urzędem Gminy Kozy, Domem Kultury, Biblioteką Gminną, Pałacem Czeczów oraz placówkami oświatowymi funkcjonującymi na terenie Gminy Kozy. Dla wzrostu świadomości konieczności dbania o własne bezpieczeństwo szkoła organizuje dla uczniów spotkania z Policją i Strażą Pożarną. Rozwijana jest współpraca ze Stowarzyszeniem ojca Pio, dzięki której możemy pomóc dzieciom z rodzin najuboższych organizując dla nich dożywianie. W tym celu współpracujemy również z parafiami
            z terenu naszej gminy. Dzielimy się ze społecznością informacjami o działalności naszej szkoły poprzez zamieszczanie artykułów w lokalnej prasie: „Wiadomości Koziańskie”. Podejmujemy inicjatywy ukierunkowane na zaspokajanie potrzeb mieszkańców i kształcenie postaw prospołecznych wśród uczniów. W tym roku szkolnym szkoła podjęła działania w kierunku nauczania przez dobry przykład, które ma formę spotkań z ludźmi z pasją, wśród których są absolwenci Szkoły Podstawowej nr 2. Różnorodne działania szkoły zostały nagrodzone przyznaniem certyfikatów:

            „Lepsza Szkoła”. Edycja 2014/2015, ,,Prowadzimy W-F z klasą”. Edycja II – 2014/2015, Polskiego Towarzystwa Dysleksji – program wsparcia uczniów w nauce czytania i pisania Metodą Ortograffiti, ,,Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. 

             

             

             

             

             

             

  • Galeria zdjęć

      brak danych
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Staszica w Kozach
      • sekretariat@sp2.kozy.pl
      • bozena.dyczkowska@sp2.kozy.pl
      • Telefon sekretariat: 33 8174 216
        Telefon pedagog/psycholog/biblioteka: 33 8175 813
        Sekretariat czynny codziennie oprócz wtorków w godz. 7.00 - 15.00
        W każdy wtorek w godz. 8.00 - 16.00
      • ul.Przecznia 1, 43-340 Kozy

        Poland