ROK SZKOLNY
2020/2021
WYCZAROWANE Z FILCU-
warsztaty szycia "Tańcowała igła z nitką"
31 MAJA - DZIEŃ BOCIANA BIAŁEGO
Bocian biały – najbardziej polski z polskich ptaków, stanowi 20% światowej populacji tego gatunku a więc co piąty bocian na świecie jest Polakiem. Bocian przynosi wiosnę, dzieci i szczęście.
Dzień Bociana Białego obchodzony jest od 2003 roku dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Święto jest pretekstem do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów oraz ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie. Ma również zwrócić uwagę na potrzebę ich ochrony, bo mimo przyjaznego nastawienia do bocianów, człowiek stał się przyczyną całego szeregu zagrożeń, powodujących śmiertelne wypadki tych ptaków lub ich wycofywanie się z dotychczasowych terenów lęgowych.
Z tej okazji na warsztatach szycia "Tańcowała igła z nitką" dziewczynki uszyły bociana i żabki z filcu.
Co w trawie piszczy...
Nadszedł maj… chyba najpiękniejszy miesiąc w roku. Przyroda budzi się w pełni do życia, wręcz emanuje swoją soczystą zielenią wzbogaconą przepięknymi kolorami kwiatów i ich słodkim zapachem. Po prostu zapiera dech w piersiach.
W naszej świetlicy przyroda również rozkwitła... ale na papierze. Na warsztatach plastycznych EKOTWORKI powstały sympatyczne owady i kolorowe kwiaty. Wykorzystaliśmy różne eko-materiały, odpady z tworzyw sztucznych. Nasze ekotworki ozdobiły tablice na korytarzu i cieszą oko nie tylko dzieci, również nauczycieli.
Naszą kolorową łąkę zamieszkało dużo sympatycznych owadów.
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół.
Celem tego święta jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na występujące wobec nich liczne zagrożenia we współczesnym świecie. W ostatnich latach następuje niestety zmniejszenie populacji pszczół. Powodem tego są głównie – nadmierne oraz nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, coraz większe zanieczyszczenie środowiska i niekorzystne zmiany klimatu.
Chrońmy więc te małe stworzonka aby nigdy nie zabrakło nam pysznych owoców, warzyw i słodziutkiego miodu.
Na naszych zajęciach dzieci przyswoiły sobie wiedzę na temat pszczoły miodnej, obejrzały filmiki edukacyjne, zaśpiewały i zatańczyły z Pszczółką Mają oraz wykonały pracę plastyczną. To były ciekawe zajęcia.
Dzisiaj do naszych "papierowych" pszczółek dołączyły pszczółki z filcu. Na warsztatach szycia "Tańcowała igła z nitką" dziewczynki z klasy 3a uszyły takie filcowe owady.
To jeszcze nie koniec naszej historii "co w trawie piszczy..."
Święto Polskiej Niezapominajki
Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja. Ma ono na celu promowanie walorów przyrody, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. W naszej świetlicy uczciliśmy ten dzień tworząc z bibuły niezapominajki, które udekorowały tablicę na korytarzu.
Wracamy do szkoły! Wracamy do świetlicy!
Po długim okresie nauczania zdalnego i powrotu dzieci do nauki stacjonarnej, nasza świetlica również wypełniła się radosnym śmiechem, nowymi pomysłami zabaw i zajęć "stolikowych", oczywiście wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dzieci wróciły do ulubionej zabawy konstruowania papierowych budowli i wnętrz budynków.
Wiosna w naszej świetlicy
Pierwszy dzień wiosny już za nami. Jednak za oknem widzimy jeszcze śnieg a kurtki zimowe nadal wiszą w naszych szafach.
Postanowiliśmy wprowadzić do naszej świetlicy trochę wiosennego powiewu.
MAKRAMA - sztuka wiązania sznurków
W naszej świetlicy pojawiła się nowa pasja - sztuka wiazania sznurków bez użycia narzędzi, czyli makrama.
Pani Basia Łopadczak prowadzi warsztaty makramy. Uczy dzieci plecenia ze sznurka podstawowych węzłów, z których można wyczarować piękne rękodzieła.
Już wkrótce Święta Wielkanocne
Warsztaty szycia cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród dziewczynek. Postanowiliśmy uszyć na Święta Wielkanocne różne ozdoby. Znalazły sie tu króliczki, baranki i kurczaczki. Będą śliczną ozdobą zbliżających się świąt.
WYCZAROWANE Z FILCU...
3 marca obchodziliśmy w naszej świetlicy Międzynarodowy Dzień Pisarza. Celem tego święta jest rozbudzenie czytelniczych zainteresowań dzieci. Wszyscy wiemy, że książka uczy, bawi, rozwija wyobraźnię oraz przekazuje podstawowe wartości.
Z tej okazji dzieci wyczarowały z filcu piękne zakładki do książek.
ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ DINOZAURA
Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają nas fascynować. Kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i gabarytami.Choć nazwa dinozaur oznacza "straszną jaszczurkę", to dinozaury nie należały do rodziny jaszczurek. Reprezentują oddzielna grupę "gadów", które posiadały inne właściwości niż współcześni potomkowie.
Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzone jest 26 lutego w ramach Światowego Dnia Dinozaura. To wspaniała okazja, aby promować wiedzę na temat tych niezwykłych gadów. Skąd się wzięły te olbrzymie kręgowce? Dlaczego wyginęły? Jak żyły? O tym wszystkim dzieci mogły się dowiedzieć na zajęciach świetlicowych. Były filmy edukacyjne, ciekawe opowiadania, albumy przyrodnicze oraz ulubione zajecia plastyczne. Tym razem świetlica stworzyła namiastkę Parku Jurajskiego.
TyDzień Kota w naszej świetlicy
Tradycyjnie, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Kota. Na warsztatach "Tańcowała igła z nitką" dziewczynki uszyły masKOTKI. Są prześliczne i niepowtarzalne.
W tym roku ogłosiliśmy konkurs między klasami 0-3 na "Najfajniejszą kocią klasę" w naszej szkole. Dzieciom z klas najmłodszych bardzo spodobał się pomysł na „kocie przebieranki” i uczczenie w taki sposób święta naszych czworonożnych „milusińskich”. Pamiętajmy jednak, że ideą tego święta jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów. To dobra okazja, by pomóc tym zwierzętom oraz wesprzeć schroniska i sprawić prezent naszym kotom.
W konkursie na „Najfajniejszą kocią klasę” zdecydowanie wyróżniała się klasa 1c z wychowawczynią p. Beatą Seredyńską-Polak, która również zaprezentowała ciekawy koci strój. W związku z tak licznym udziałem dzieci w tym konkursie, jury przyznało jeszcze wyróżnienia dla klasy 3b i oddziału przedszkolnego 0-1. Wszyscy otrzymali łakocie, a wyróżnione klasy - dyplom i słodki dodatek.
Ten dzień wniósł w nasze szkolne życie, ograniczone obostrzeniami spowodowanymi pandemią, trochę radości, śmiechu, zabawy i „kociego szaleństwa”.
TyDzień Kota zakończyliśmy warsztatami kulinarnymi, na których upiekliśmy słodkie ciasteczka "Kocie oczka". To kruche ciasteczka z dziurką, przełożone konfiturą i posypane cukrem pudrem. Pychotka:)
WALENTYNKI TUŻ, TUŻ... WARSZTATY SZYCIA "TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ"
Kto powiedział, że Walentynki są zarezerwowane tylko dla dorosłych? Przecież dzieci też kochają, okazują sympatię, szacunek, przyjaźń czy wdzięczność koledze, koleżance, rodzicom, dziadkom, rodzeństwu. Miłym gestem może być wręczenie drugiej osobie własnoręcznie wykonanej Laurki-Walentynki.
Na warsztatach szycia dziewczynki wykonały piękne filcowe torebki w kształcie serca.
ZABAWY STOLIKOWE
W związku z reżimem sanitarnym spowodowanym epidemią koronawirusem wiele ulubionych zabaw musieliśmy odłożyć na "lepsze czasy bez pandemii". Mimo to dzieci znajdują bezpieczne zajęcia stolikowe. Takim ulubionym zajęciem jest budowanie z papieru domków, mebli, placów zabaw itp. Zobaczcie, jakie fajne rzeczy można zrobić ze zwykłej kartki papieru.
Zabawy konstrukcyjne klockami to też ulubione zajęcie dzieci. W tym roku szkolnym świetlica zakupiła nowe klocki, które od razu spodobały się wszystkim świetliczakom.
WRACAMY DO NAUCZANIA STACJONARNEGO:)
Po feriach dzieci z klas I-III wróciły do szkoły. Nasza świetlica również zapełniła się śmiechem, rozmowami stęsknionych za sobą dzieci. Choć nadal obowiązują nas obostrzenia epidemiczne, to jednak wspólne spotkania, rozmowy, zabawy i zajęcia przy stolikach "przyciągają" dzieci do naszej świetlicy. Rozpoczęliśmy również nasze ulubione zajęcia. Dzisiaj dzieci wykonały samodzielnie kolorowe breloczki.
WARSZTATY SZYCIA
TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ
Tym razem uszyliśmy z filcu zakładki do książki. To w związku z Dniem Postaci z Bajek.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W NASZEJ ŚWIETLICY
5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt - Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Z okazji tego święta dzieci namalowały farbami ulubioną postać z bajki.
CZAS ZADUMY...
Czas na warsztaty kulinarne
BUŁECZKI PSZENNO-ORKISZOWE
Z okazji Światowego Dnia Chleba upiekliśmy smaczne i zdrowe bułeczki z dodatkiem mąki orkiszowej. Wyrobione ciasto odstawiliśmy do wyrośnięcia. Po godzinie wróciliśmy, uformowaliśmy dowolny kształt bułeczek, posmarowaliśmy jajkiem i posypaliśmy ulubionymi nasionami. Nasze bułeczki upiekły się znakomicie a smakowały... mniam, mniam:)
JESIENNE ORIGAMI
24 października obchodzony jest Światowy Dzień Origami.
Origami to sztuka składania papieru, której historia zaczyna się ponad tysiąc trzysta lat temu! Za jej kolebkę błędnie uznaje się Japonię, bowiem origami wymyślone zostało w Chinach. Jednak sztuka ta mimo wszystko rozwinęła się właśnie w Japonii i tam zdobyła największą popularność. To również w Japonii dokonywało się jej ulepszeń, dbając o jak największą precyzję i oryginalność.
Origami zdobywa coraz większą liczbę miłośników i cieszy się ogromną popularnością niemal na całym świecie. Nasze świetlicowe zajęcia wykorzystujące technikę składania papieru cieszą się dużym zainteresowaniem. Przygotowaliśmy z okazji Dnia Origami wystawę wytworów dzieci.
ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA
Corocznie na świecie wycinanych jest 12-15 mln hektarów lasów. Co minutę gdzieś znika naturalny las o wielkości 36 boisk do piłki nożnej, zaś co 3 lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni Polski. Dzień Drzewa jest wspaniałą okazją do zasadzenia nowych drzew, które przyczynią się do produkcji tlenu. Jedno drzewo każdego roku produkuje tlen wystarczający 10 osobom.
Z okazji tego święta posadziliśmy w szkolnym ogrodzie krzew o nazwie Hibiskus, który podarowała nam Pani Ania Kózka-Filarska. To wyjątkowa roślina, którą warto mieć w swoim ogrodzie lub hodować w domu. Kwitnie przez wiele miesięcy i ozdabia przestrzeń swoimi wielobarwnymi kwiatami. Poza tym, ma wiele właściwości zdrowotnych. Osiąga wysokość nawet do 3 metrów.
Podczas warsztatów EKOTWORKI oraz zajęć plastyczno-technicznych dzieci wykonały prace plastyczne różnorodną techniką związane z tematem Dnia Drzewa.
Kto chce być silny jak dąb, niech spożywa chleb wypiekany na jego liściach. Kto szuka odpowiedzi jaka będzie jego przyszłość, znajdzie proroczy sen pod drzewem brzozy. Kto pragnie zdrowych zębów dla swojego dziecka, powinien umieścić wypadające mleczaki w pniu drzewa. Do pnia „przybijano” również choroby lub symbolicznie „zawieszano” je na gałęziach. To tylko niektóre ludowe wierzenia przypisujące drzewom magiczne moce:)
WARSZTATY SZYCIA "TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ"
Nasze pierwsze w tym roku zajęcia z nauki szycia ręcznego zaczęliśmy od uszycia zawieszki w kształcie jabłka. To z okazji Światowego Dnia Jabłka.
ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA W NASZEJ ŚWIETLICY
28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Jabłko to symbol polskiego rolnictwa. Jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych owoców w kraju i na świecie. Co czwarte jabłko w Europie pochodzi właśnie z Polski.
W jednym świeżym jabłku znajdziemy witaminę C, witaminy z grupy B, A, E i K. To jednak nie wszystko. W skórce jabłka znajdują się bardzo silne antyoksydanty, takie jak: katechiny, procyjanidyny, kwas chlorogenowy. Są one szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i wykazują silne działania przeciwzapalne.
Z okazji tego święta, po wzbogaceniu wiedzy na temat właściwości zdrowotnych tego owocu, wykonaliśmy gazetkę ozdobioną jabłkami wykonanymi różnymi technikami plastycznymi. Wykorzystaliśmy styropianowe kółka, które pomalowaliśmy farbą plakatową, zrobiliśmy jabłka metodą origami oraz kolorowaliśmy kredkami "jabłkowe kolorowanki".
Zobaczcie sami:)
WARSZTATY KULINARNE "Z GOTOWANIEM ZA PAN BRAT"
Czas na pierwsze w tym roku zajęcia kulinarne. W związku z zagrożeniem COVID-19 musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Aby zachować bezpieczny dystans zmniejszyliśmy liczbę dzieci uczestniczących w zajęciach. Dodatkowo przed i po zajęciach kulinarnych dezynfekowaliśmy ręce, a nasze usta i nosy zakrywały maseczki.
Pierwsze warsztaty rozpoczęliśmy przygotowaniem prostego napoju truskawkowego z dodatkiem nasion CHIA. To takie wspomnienie lata.
Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile cennych dla zdrowia właściwości kryje się w nasionach szałwii hiszpańskiej, czyli chia. Te niewielkie ziarenka kryją w sobie witaminy i składniki mineralne, które dodają energii i wzmacniają układ odpornościowy. Już dwie łyżki (ok. 28 g) chia zaspokajają dzienne zapotrzebowanie organizmu dorosłego człowieka na błonnik.
Jeżeli chcecie wzmocnić swoją pamięć i koncentrację albo po prostu brakuje Wam energii, dodajcie chia do swojego posiłku. Można np. zalać je najpierw odrobiną wody, a gdy napęcznieją, dodać je do jogurtu czy musli albo posypać kanapkę, dodać je do sałatki czy koktajlu.
SMACZNEGO:)
Czas na świetlicowe warsztaty EKOTWORKI
Dzisiaj zrobiliśmy słoneczniki, do wykonania których użyliśmy tekturowych talerzyków i folii bąbelkowej.
Nasze słoneczniki są piękną ozdobą korytarza.
Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej świetlicy
15 września 2020 r. w naszej świetlicy obchodziliśmy Dzień Kropki. Dzieci dowiedziały się o genezie powstania tego święta, które jest obchodzone na całym świecie. A było to tak...
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia.