- XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- Koło naukowe Umiemy bo eksperymentujemy
- Sprawozdanie z zajęć fizyki metodą eksperymentu - projekt Rozwój edukacji w Gminie Kozy
- Sprawozdanie z zajęć z BIOLOGII w ramach projektu Rozwój edukacji w Gminie Kozy
- Gmina Kozy realizuje projekt pn.: „Rozwój edukacji szkolnej w Gminie Kozy” .
- GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE - 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!
- Kompetencje i eksperymenty w Gminie Kozy 2018 - 2020
- Międzynarodowe projekty eTwinning w klasie I b
- Osobliwości fizyki
- Lokalny Klub Kodowania
- Nauczyciel - innowator (konkurs)
- Sprawozdanie klasa Ib rok szkol. 2009/2010
- Zdjęcia klasa Ib (2009/2010)
- Sprawozdanie klasa IIb rok szkol, 2009/2010
- Zdjęcia klasa IIb (2009/2010)
- Projekt „Moja przyszłość zależy ode mnie”
- Zdjęcia klasa Ia (2010/2011)
- Sprawozdanie klasa Ia rok szkol. 2010/2011
- Człowiek najlepsza inwestycja rok szkolny 2011/2012
- "Przemoc to niemoc!!!" - konspekt zajęć
Sprawozdanie z zajęć fizyki metodą eksperymentu - projekt Rozwój edukacji w Gminie Kozy
Na zajęciach uczniowie poznali sposoby przeprowadzania doświadczeń, nauczyli się prawidłowego wykonywania pomiarów, zapisywania ich wraz z niepewnościami, formułowania wniosków z obserwacji. Uczniowie przeprowadzali pomiary wielokrotne i nauczyli się obliczać odpowiednie średnie. Nauczyli się też budować własne przyrządy pomiarowe, jak siłomierz, w wykonaniu, którego pomogły zakupione odważniki 50g. Przeprowadzony został szereg doświadczeń związanych z wodą - uczniowie przekonali się co to paradoks hydrostatyczny, wcielili się w Pascala i Archimedesa, próbując sami doświadczalnie wyciągnąć wnioski, jakie udowodnili Ci wielcy fizycy. Dwukrotnie został zorganizowany blok doświadczalny (3godz i 4 godz.) podczas którego woda grała główną rolę - badanie napięcia powierzchniowego wody oraz eksperymenty do pracy metodą projektu - „Woda - żródło życia i tajemnic” (zanieszczyszczenia wody i sposoby jej oczyszczania, budowa filtrów wodnych). Wykorzystywane były m.in. pomoce naukowe już zgromadzone z poprzednich projektów oraz zakupiony w ramach obecnego projektu zestaw doświadczeń uczniowskich - mechanika płynów i gazów.
Kilkukrotnie uczniowie pracowali nad gęstością ciał i jej wyznaczaniem a także nad obserwacjami ciśnienia hydrostatycznego i atmosferycznego - tu uczniowie mogli sprawdzić się w symulowaniu zdarzeń fizycznych (z programem z DIDAKTY)
Uczniowie rozwiązywali również przy okazji róznych problemów badawczych zadania fizyczne i szkolili się w przekształcaniu wzorów i przeliczeniach jednostek.
Wyzwaniem dla uczniów stała się również własna hodowła kryształów i próby modyfikacji ich własności.
Został przeprowadzony cykl zajęć dotyczący problemów związanych z ruchem i wyznaczaniem wielkości fizycznych z nim związanych min. dotyczące spadku swobodnego i prędkości granicznych (tu wykorzystana rura Newtona). Uczniowie nauczyli się rozkładać siły z pomocą stolika do rozkładania sił.
Dwukrotnie odbyły się zajęcia terenowe (w Kamieniołomie oraz wyjazdowe: Naukotechnika w Świnnej i Zespół Wojewódzkich Parków w Żywcu). Ciekawe doświadczenia uczniowe mogli przeprowadzać rownież podczas bloku międzyprzedmiotowego pt. „Wieczór Naukowców” (wykorzystna kołyska Newtona).
Uczniowe zajmowali się również zjawiskami cieplnymi (wykorzystano rurkę do demonstracji zjawiska konwekcji) i wybranymi tematami z optyki (wykorzystane przyrządy: załamanie wiąski światła, źródło światła białego i RGB, krążek Newtona). Wyznaczali doświadczalnie przyspieszenie ziemskie (przy pomocy przyrządu do pomiaru przyspieszenia ziemskiego z wykorzystaniem fotkomórki i stopera) i wielokrotnie zajmowali się eksperymentami wiązanymi z zasadami dynamiki Newtona oraz zasadą zachowania energii (wykorzystna kołyska Newtona, obciążniki 50g).
Odbyły się zajęcia z elektrostatyki wykorzystujące generator Van der Graffa, maszynę elektrostatyczną i zakupione wahadło elektrostatyczne oraz zajęcia związane z prądem elektrycznym (wykorzystano model silnika elektrycznego).
Zajęcia wzbogaciły także lekcje z zakresu ciekawostek świata fizyki i astronomii czy budowy i zasady działania niektórych zabawek (wykorzystano tellurium, fontanna cieplna, lampa plazmowa, model żyroskopu, camera obscura).
Anna Kos-Waluś